Ako si vybrať plot? Je významným prvkom pri stavbe domu, pretože nielen že určuje hranice pozemku, ale udáva aj váš štýl bývania.
Oplotenie pozemku by malo svojím vzhľadom a materiálom ladiť nielen s atmosférou záhrady, ale aj s fasádou alebo strešnou krytinou domu. Podľa výšky sa ploty rozdeľujú na nízke a vysoké ploty. Vysoký nepriehľadný kamenný či betónový plot chráni vaše súkromie pred okolím najlepšie, v prípade, že dosahuje do výšky aspoň 1,5m. Nízke plôtiky zase oživia záhradu.
1 Betónový plot
Kombinovať možno i viac materiálov a typov plotov. Veľmi obľúbeným a častým je betón, ktorý je mrazuvzdorný, vďaka povrchovým úpravám neabsorbuje vlhkosť a vydrží prakticky celý život.
Ako zjemniť „tvrdosť“ nepriehľadného mohutného oplotenia?
V mestskej zástavbe nepriehľadný betónový plot chráni proti hluku aj zlodejom. Takéto bezúdržbové ploty z betónu, v tehlovej či v kamennej podobe, možno zjemniť popínavými rastlinami.
2 Plastový plot
Plastové ploty sa vyrábajú z PVC, z recyklovaného plastu alebo z odolného drevoplastu, tzv. WPC, ktorý je zložený z prírodných drevených vlákien a z polyméru. Výhodou plastového plotu je nenáročná údržba.
NÁŠ TIP:
Ak si plastové ploty majú zachovať svoju odolnosť a stálosť, použite pri montáži nekorodujúce spojovacie prvky. Tie zachovajú pôvodnú podobu plota oveľa dlhšie.
3 Umelecký kov
Kovový plot odoláva mrazu, dažďu i slnečnému žiareniu. Oceľ sa stáva odolnejšou po ošetrení žiarovým zinkovaním, pričom farebný náter sa následne mnohokrát nanáša elektrostatickou technológiou.
Popri moderných jednoduchých plotoch s pravidelnými líniami existujú aj kovové ploty zdobené, napr. ornamentálnymi zakončeniami v historickom štýle.
4 Klasické pletivo
Klasické pletivo je pletivo, ktorého povrch je chránený pozinkovaním a poplastovaním, vďaka čomu sa môže pochváliť dlhou životnosťou a odolnosťou. Veľmi dobre prepúšťa svetlo a v neutrálnych farbách splýva s okolím, vďaka čomu nepôsobí rušivo a hodí sa na každý pozemok. Nízka hmotnosť materiálu však vyžaduje starostlivé ukotvenie proti silnému vetru a vandalizmu.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: »Klasická tehla alebo pórobetón? Čo je lepšie?«
5 Prírodné oplotenie
Drevený plot musíme pravidelne ošetrovať ochrannými a impregnačnými nátermi, neošetrené totiž rýchlo stráca kvalitu i farbu vplyvom počasia. Potrebné je aspoň raz do roka. Dlhšie vydrží drevený plot z tvrdého dreva (čerešňa, dub, buk, smrekovec, smrek).
Máte podobnú skúsenosť alebo problém s rozhodovaním sa? Dajte nám vedieť. Kontaktujte nás na +421 904 496 372 alebo nám napíšte na info@katalogoveprojekty.sk. Radi vám poradíme.