Celkovo: 0.00€

Nákupný košík je prázdny

Drevostavba alebo murovaný dom

Drevostavba je v dnešnej dobe omnoho viac vyhľadávaná, než bola kedysi. Má to svoje dôvody, ktoré sme pre vás zhrnuli v krátkom článku. 

Drevostavba

Je dokázané, že priemerné ročné náklady na vykurovanie drevostavby sú asi o 30% menšie ako pri murovaných domoch. Pôvod tohto faktu je v akumulácii tepla, ktoré sa v miestnosti kumuluje takmer ihneď po zakúrení. Vďaka tomu môžu drevené domy rýchlejšie reagovať na teplotné zmeny svojich majiteľov.

    „Drevo, ako obnoviteľný zdroj, je úplne bezodpadový materiál a jeho spracovanie a likvidácia nezaťažuje životné prostredie. Na jeho spracovanie je potrebné až 5x menej energie než na akýkoľvek iný materiál.”

Ing. Michal Lietavec, Projektant

Drevostavba a jej výhody

  • Vysoká úspora: Výborné tepelnoizolačné vlastnosti.
  • Ekologickosť: Drevostavby používajú len materiály vyrobené z obnoviteľných surovín, ktoré sú navyše zdravotne nezávadné.
  • Rýchla výstavba: Výstavba klasického domu trvá zvyčajne 10-krát dlhšie ako priemerná stavba drevostavby.
  • Lepšia odolnosť: Drevený dom dokáže odolať aj väčším otrasom zeme.
  • Možnosť výstavby v každom ročnom období: Drevené domy sa zhotovujú tzv. suchým procesom, čiže z materiálov, ktoré nevyžadujú vysúšanie obsiahnutej vody, a tak môžete svoj domček stavať za akýchkoľvek podmienok.
  • Výborná požiarna odolnosť: Drevená konštrukcia je pokrytá nehorľavými materiálmi, ktoré ju chránia pred požiarom.
  • Eliminácia tepelných mostov

Rekreačná chata A

Drevostavba a jej nevýhody

  • Prehrievanie: Drevený dom je vzduchotesný, čo znamená, že pri nesprávnom vetraní a zlej regulácii osvetlenia môže dôjsť k prehrievaniu.
  • Predsudky: Všeobecne rozšírené predsudky môžu ovplyvniť nejedného staviteľa. Medzi ne najčastejšie patrí, že drevostavba zhorí, spadne alebo splesnivie, čo, samozrejme, nie je pravda. smile

Bungalov TAMARA

Murovaný dom

Stavba murovaného domčeka býva v porovnaní s výstavbou dreveného domu v mnohých prípadoch finančne časovo náročnejšia. Stavbu treba naplánovať tak, aby bola hrubá stavba vrátane zastrešenia dokončená pred začiatkom zimy. V priebehu zimných mesiacov sa potom stavba nechá vymrznúť. Hoci sa vymŕzanie hrubej stavby môže zdať dnes ako prežitok, je lepšie naň vopred myslieť.

V prípade, že aktuálne riešite túto problematiku alebo máte akékoľvek postrehy, pokojne nás kontaktujte na +421 904 496 372 alebo nám napíšte na info@katalogoveprojekty.sk